Years of Service Honorees (2017)

Congratulations to the following officers of administration and classified employees who have reached major work anniversary milestones! 

These employees have reached an increment of five years of service* (5, 10, 15, 20, 25, 30, etc.) as of December 31, 2017.
*years of service is determined by employment dates in the university's Banner HRIS system. 

Honorees:

Printable List

 

Division of Equity & Inclusion

Title

Years of Service

Yvette Alex-Assensoh

Vice President for Equity and Inclusion

5

 


Finance & Administration

 

 

Business Affairs Office

Title

Years of Service

Michael Clark
Israel Escobedo
Chad Hartvigsen
Conny Isaacs
Mark McCulloch
Stuart Mellor
Stephen Mosley
Holly Syljuberget
Kim Wylie

Information Technology Consultant
Student Account Specialist
Academic Payroll Specialist
Program Tech 1
Director, Information Systems
Fiscal Analyst
Analyst Programmer
Office Manager
Revenue Agent 2

15
10
20
20
20
10
10
10
10

Campus Planning & Facilities Management

 

 

Vanessa Abbott
Bill Anderson
Ryan Baker
George Bleekman
Joseph Boyan
Eric Briggs
Sam Brown
Bruce Budzik
Toni Campbell
Phillip Carroll
Phil Chesbro
Gregg Coumas
Sandi Cullimore
Ernie Dangerfield
Suzanne Dodge
Tiny Dyas
Dale Fish
Nick Grant
Desiree Higgins
Mel Jackson
Neil Jordan
Glen Macdonald
Jeff Madsen
Gary Malone
Kat McIvor
Bill Melheim
Gene Mowery
Pedro Perez Perez
Justin Porter
Paul Rollins
Rick Schwab
Catherine Stemple
Tory Thornton
Stormi Vivian
Mel Weaver
Michael Zmolek

Access Coordinator
Systems Administrator
General Maintenance Mechanic
Owner's Representative
Custodian
Office Specialist 2
Property Specialist 1
Zone Maintenance Manager
Custodian
Landscape Maintenance Supervisor
Zero Waste Program Coordinator
Grounds Maintenance Worker
Office Specialist 2
Electrician
Accountant 2
General Mechanic
Trades Maintenance Worker
Custodial Services Coordinator
Office Specialist 1
Accountant 2
Trades Maintenance Worker 2
Construction Project Manager 2
Assistant Director, Energy Utility Systems
Co-Generation Engineer
Custodian
Custodian
Owner's Representative
Operating Systems/Network Analyst
Business Operations Analyst
Carpenter
CPS Pipe & Steamfitter
Administrative Program Assistant
Trades Maintenance Worker 1
Custodian
Carpenter
Custodian

5
10
10
20
5
5
25
5
15
15
5
10
5
5
10
25
40
5
5
20
5
5
10
20
5
5
10
10
5
10
15
20
15
30
10
5

Human Resources

 

 

Dee Rawson
Sue Russell

Senior Human Resources Specialist
Executive Assistant

35
20

Vivian Olum Child Development Center

 

 

Dianne Christensen
Kay Cline
Debra Duffitt
Casie Moylan
Connie Ringler
Carol Terry

Early Childhood Assistant Teacher
Early Childhood Assistant Teacher
Early Childhood Assistant Teacher
Business Manager
Early Childhood Assistant Teacher
Early Childhood Assistant Teacher

20
10
15
30
5
10

Institutional Research

 

 

J P Monroe
Daisy Venegas-Rogers

Director
Institutional Research Analyst

15
10

IT

 

 

Dave Roberts

Operating Systems/Network Analyst 3

10
20

Parking and Transportation

 

 

Paula Ellison
Julia Jones-Nowlin
Vickie Peterson
Peggy Schneider

Office Manager
Office Specialist 1
Transporter
Administrative Program Assistant

5
5
10
5

Police Department

 

 

Scott Clark
Mike Drake
Clark Hansen
John Loos

Sergeant - Patrol
Communications Officer
Technical Services Manager
Police Officer 1

5
10
10
5

Printing & Mailing Service

 

 

Samantha Mulvaney Akins
Heidi Pohl
William Reid

Lead Administrative Program Assistant
Print Services Technician
Transporter

5
15
15

Safety & Risk Services

 

 

Adam Jones

Building Sciences Manager

5

Shared Services

 

 

Kevin McGlinchey

Associate Director

5


General Counsel

Title

Years of Service

Julia Cohalan
Chris Widdop

Executive Assistant & Operations Manager
Program Associate

5
5

Purchasing & Contracting Services

 

 

Shari Powell

Operations Manager

20


Information Services

Title

Years of Service

Bobbi Bothel
Kit Day
Jason Edmiston
Tawnie Freeman
Larry Hall
Alex Harris
Noreen Hogan
Tim Ketchum
Mohammad Maleki
Lori Massa
Mark Messenger
Andrew Morgan
Teresa Owen
Jesse Sedwick

Network/Telecom Customer Service Coordinator
Application Platform Administrator
Enterprise Network Systems Engineer
Accounting Technician
Network Engineer
Network Engineer (Wireless)
Associate CIO for Applications & Middleware
Banner SIS Administrator
Network Engineer
Customer Service Administrative Assistant
IT Security Analyst
Manager, Campus Datacenter
Business Intelligence Analyst
Web Applications Development & Administrator

20
5
10
5
5
5
20
25
25
15
5
5
5
10


Intercollegiate Athletics

Title

Years of Service

Thomas Callaghan
Arne Clinton
Mark Davis
Charles Dougherty
Clark Du Bellier
David Georgieff
Jason Harris
Gabriel Hein
Tyler Hinton
Ken Hoffman
George Horton
William James
Josh Jamieson
Aaron Jester
Illya Lebow
Kat Mertz
Todd Miles
Patrick Neve
Eric Roedl
Ginger Schulz
Jerry Smith
Chelsea Spencer
Nathan Talley
Kari Vanorsdel
Mike White
Erik Whitsitt

Production Manager
Trades Maintenance Worker 2
Assistant Strength Condition Coach
Operations Supervisor
General Maintenance Mechanic
Creative Services Multimedia Assistant
Assistant Athletic Director, Ticket Sales & Services
Trades Maintenance Worker 2
Assistant Director, Athletic Compliance
Grounds Maintenance Worker 2
Head Baseball Coach
Concessions Event Manager
Director of Men's Basketball Operations
Equipment Systems Specialist 2
Secretary
Head Women's Soccer Coach
Associate Director Communications
Equipment System Specialist
Deputy Athletic Director
Office Specialist 2
Radio Announcer
Assistant Softball Coach
HDC Systems Manager
Director of Food Operations
Head Softball Coach
Assistant Track & Field Coach

20
5
5
10
10
5
10
5
5
10
10
5
10
5
10
5
5
20
5
5
30
5
5
20
10
5


Knight Campus for Accelerating Scientific Impact

Title

Years of Service

Naomi Crow
Nima Dinyari

Business Operations Manager
Director of Optics Programs

10
5


Office of the President

Title

Years of Service

Becky Couch
Tim Gleason
Deanna Heying
Betina Lynn

Ombuds Program Administrator
Faculty Athletics Rep
Administrative Manager
Executive Coordinator

20
30
10
10


Office of the Provost & Academic Affairs

Title

Years of Service

Doug Blandy

Senior Vice Provost for Academic Affairs

30

International Affairs

 

 

Chakris Kussalanant
Katy Molloy Brady
Luis Ruiz
Abe Schafermeyer

Director of Marketing & Communications
Finance Manager
Assistant Director, Global Education
Director of International Student & Scholar Services

5
5
5
15

Center for Applied Second Language Studies

 

 

Carl Burnstein

Analyst Programmer 1

5

Jordan Schnitzer Museum of Art

 

 

Lisa Abia-Smith
Miranda Callander
Dawn Davey
Esther Harclerode

Director of Educational Outreach
Registrar
Security Officer/MOA
Associate Director of Development

20
5
15
5

Labor Education & Research Center

 

 

Bob Bussel
Jennifer Smith

Director
Administrative Program Assistant

15
10

Morse Center for Law and Politics

 

 

Sally Frisella

Accounting Coordinator

5

Museum of Natural & Cultural History

 

 

Pamela Endzweig
Kristin Strommer

Director of Anthropological Collections
Communications Manager

35
5


Research & Innovation

 

 

Aquatic Animal Care Services

Title

Years of Service

Andy Kimm
Susan Scott

Laboratory Animal Technician 2
Laboratory Assistant

10
40

Center for High Energy Physics

 

 

Anne McGinley

Academic Program Assistant

20

Finance & Business Administration

 

 

Amy Salmore

Capital Projects & Facility Manager

10

Innovation Partnership Services

 

 

Chuck Williams

Associate Vice President for Innovation

10

Institute for a Sustainable Environment

 

 

Dorothy Bollman

Grants/Contracts Coordinator

20

Institute of Molecular Biology

 

 

Liz Booth

Laboratory Aide

10

Institute of Neuroscience

 

 

Justin Bauer
JoLynn Burdett
Anne Eagle
Peggy Morrow

Lab Animal Tech 2
Accountant 1
Software Development Project Manager
Admin Program Specialist

10
10
5
20

Neuroinformatics Center

 

 

Charlotte Wise

Accountant

20

Prevention Science Institute

 

 

Kate Harvey

HR and Office Manager

5

RCS Operations

 

 

Chris Duy

Research Compliance Specialist

5

Sponsored Projects Services

 

 

Julie Buller
Carrie Chesbro

Award Set-Up Administrator
Outreach & Training Manager

45
5

Technical Services

 

 

Charles Powell

Director

10

Terrestrial Animal Care Services

 

 

Kathy Snell

Attending Veterinarian

5

Vice President's Office

 

 

Matt Hutter
Dave Landrum

Senior Director of Development
Assistant Vice President, Business Administration

5
10


Schools & Colleges

 

 

Clark Honors College

Title

Years of Service

Paula Braswell
Karen Ford
Susan Orr
Julie Ward

Director of Admissions
Interim Dean Clark Honors College
Budget and Data Analyst
Development Program Assistant

10
25
5
5

College of Arts & Sciences

 

 

Renee Gordon

Senior Director of Major Giving

5

American English Institute

 

 

Brandy Collier

Innovative Programming Assistant

5

Biology

 

 

Jessica Wilson

Graduate Program Manager

5

Chemistry

 

 

Marissa Burden-Dyke
Hans Engel
Jay Nelapudi

Science Lab Preparator
Science Lab Preparator
Fiscal Services Manager

5
5
15

Computer & Information Science

 

 

Lauradel Collins
Charles Cox

Analyst Programmer 2
Accountant 1

25
5

Dean's Office

 

 

Miriam Bolton
Peter Campbell
Ellen Coughran
Lisa Mick Shimizu
Lisa Raleigh
Philip Scher

Assistant Dean, Admin & Operations
Director of Decision Support
Div Personnel & Budget Specialist-Humanities
Executive Support Specialist 2
Director of Communications
CAS Div Dean Social Sciences

10
20
5
10
10
15

Earth Sciences

 

 

Sandy Thoms

Business Manager

5

Environmental Studies

 

 

Monica Guy

Office Manager

10

Geography

 

 

Lisa Knox

Department Manager

5

Human Physiology

 

 

Cindy Wiser

Undergraduate Coordinator

15

Physics

 

 

Jodi Myers

Education Programs Manager

5

Psychology

 

 

Tom Akers
Stephenie Frank
Amy Stapleton

Information Services Director
Psychology Clinic Coordinator
Secretary

5
15
5

Romance Languages

 

 

Herlinda Leon

Assistant to Department Head

30

Sociology

 

 

Chris Blum

Graduate Coordinator

15

Yamada Lang Center

 

 

Norman Kerr

Analyst Programmer

5

College of Education

 

 

Melynn Bates
Eric Owens
Dane Ramshaw

Finance and Accounting Manager
Complex Manager
Chief Technology Officer

5
5
5

Academic Programs-HEDCO Clinic

 

 

Lalla Pudewell

HEDCO Clinic Manager

10

Center for Equity Promotion

 

 

Sandra Epple
Teodoro Reyes-Ramirez
Betsy Ruth

Admin & School Data Coordinator
Grants/Contracts Technician
Bilingual Program Manager

5
10
5

Center on Human Development

 

 

Patty Hamel

Office Specialist

10

Center for Prevention & Neglect

 

 

Phyllis Barkhurst

Director, 90 by 30

5

Center on Teaching & Learning

 

 

Juli Deskin
Debbey Hall
Williex Merritt

Administrative Program Assistant
Office Specialist 2
Information Technology Consultant

5
10
10

DESTNY Disability, EI, SSET

 

 

Annette Tognazzini

R&O Coordinator, Finance & Operations

15

Early Childhood CARES

 

 

Sara Gilmer
Jill Hough
Tamera Mason
Carla Moore
Rebekah Rodabaugh
Daniel Smellow
Kerri Wagner

Early Childhood Assistant
Early Childhood Assistant
Early Childhood Assistant
Office Specialist
Early Childhood Associate Teacher
Director Systems Development
Office Assistant

15
15
10
10
10
20
15

Education & Community Supports

 

 

Kim Ledbetter
Karen Crivello

Coordinator of Finance & Operations
Office Specialist 2

5
5

Education Studies

 

 

Keri Baker

Student Services Coordinator

5

intoCareers

 

 

Jessica Larsen

IT Consultant

10

Graduate School

 

 

Marcia Walker

Executive Support Specialist 1

10

Lundquist College of Business

 

 

Chris Baird
Eric Boggs
Heather Bottorff
Irina Botvinnik
Bob Brothers
Jessica Brown
Cindy Ferguson
Erika Foin
AnneMarie Knepper
Patti McVay
Nagesh Murthy

Collette Niland
Michele Reniff
Margaret Savoian
Michael Suskin
Emmy Toonen

Executive Support Specialist 1
Director of Honors Program
Senior Director of Academic Advising
Information Systems Developer
Director of Development
Graduate Admissions & Records Coordinator
Human Resources Specialist
Managing Director, OEMBA Program
Development Writer/Editor
Accounting Technician, Fiscal Services
Academic Director, Center for Sustainable Business Practices
Associate Dean, Undergraduate Programs
Information Technology Consultant 2
Outreach Director
Operating Systems/Network Analyst 2
Dir Stewardship & Intl Outreach

10
5
20
5
5
5
10
10
5
5
15

5
15
10
10
5

College of Design

 

 

Community Service Center

 

 

Julie Foster

CSC Grants Accountant

25

Department of Art

 

 

Mika Boyd

Printmaking/Fibers Technician

5

Fiscal Services

 

 

Roseanne Johnson-Akers

Accounting Technician

5

Technology Services

 

 

Jason Shirley
Jeremy Smith

ITC-2 Lab Administrator
Information Technology Consultant 2

5
5

School of Journalism & Communication

 

 

Erika Berardi
H Leslie Steeves

Outreach & Events Project Manager
Senior Associate Dean Academic Affairs

5
30

School of Law

 

 

Beatrice Dohrn
Jim Horstrup
Emily Johnson
Patrick Sponsler
Hilary Vos

Director, Nonprofit Clinic
Building Manager
Managing Director, Portland Program
OOCDR Program Administrator
Career & Internship Counselor, CRES Programs

5
20
5
5
10

School of Music & Dance

 

 

Alli Bach
Pam Cressall
Brad Foley
David Mason
Emily Pfeifer
Robert Ponto
Sara Spicer
Leslie Straka
Erin Zysett

Academic Adviser
Administrative Support
Dean
Director of Facilities Services
CMI Teacher
Assistant Dean, Admissions/Fin Aid
Admissions Assistant
Associate Dean
Communications Editor

5
20
15
10
15
25
5
30
5


Student Life

 

 

Career Center

Title

Years of Service

Megan Green

Fiscal Coordinator

30

Erb Memorial Union

 

 

Ali Abdul-Sater
Mike Barr
Mary Barrios
Jackie Brown
Mandy Chong
Cliff Dayton
Dustin Jackson
Mary McAllister
Sophie Navarro

KWVA Broadcast/Tele Engineer 1
Custodian
UO Ticket Office Manager
Early Childhood Associate Teacher
Program Director, Center for Student Involvement
Laborer 1
Custodial Services Manager
Early Childhood Mentor Teacher
Card Office Coordinator

5
5
20
10
15
5
15
20
10

Physical Education & Recreation

 

 

Wilma Baker
Rodney Bloom
Amanda Boehringer
Michelle Johnson
Cody Weaver

Accounting Technician
Athletic Equipment Coordinator
Membership Services Coordinator
Custodian
Assistant Director for Facilities

15
15
5
10
5

Vice President's Office

 

 

Zach Benedict
Kevin Marbury
Kathie Stanley

Special Events Coordinator
Vice President for Student Life
Associate Vice President & Chief of Staff

5
5
30


Student Services & Enrollment Management

Title

Years of Service

Angie Peatow

Director, Budget & Financial Administration

5

Academic Extension

 

 

Susan Cartularo
Sandra Gladney
Paul Katz
Breah Little
Riki Saltzman

Accounting Tech
Executive Director
Senior Associate Director
Program Manager
Executive Director, Oregon Folklife Network

5
20
35
5
5

Admissions

 

 

Char Bruno
Moriah Dunning
Joelle Goodwin
Meg Graf
Robert Hardin
Judy Moll
Jane Nielson
Luis Renteria
Susan Stumpf

Admissions Specialist
Senior Assistant Director
Senior Associate Director Administraction
Evaluator
Senior Assistant Director for Int'l Recruit
Administrative Program Assistant
Admissions Specialist
Senior Assistant Director Multicultural Records
Operations Manager

10
5
5
20
10
10
5
5
20

Counseling & Testing Center

 

 

Lisa Montgomery
Al Siebel

Psychometrician
Senior Staff AOD Counselor

15
5

Financial Aid

 

 

Michelle Holdway

Holli Johnson

Associate Director and Coordinator University Scholarships
Assistant Director

20

10

Orientation

 

 

Susi Thelen

New Student Orientation Event Coordinator

25

Registrar

 

 

Keri Baker
John Banister
Jim Bouse
Mary Earp
Janel Frank
Bonnie Gutierrez
Chris LeBlanc
Julie Schulte
Sherie Snyder

Office Specialist 2
Web Site Developer
Director of Technology for Enrollment Management
Veterans Coordinator
Student Records Specialist
International Articulation Specialist
Assistant Registrar for Technology
Assistant Registrar for Technology
Senior Assistant University Registrar

5
10
20
10
5
5
10
5
10

Strategic Communications

 

 

Tony Herrig
Tim Louie
Lauren Miller

Enrollment Management Web Developer
Web Developer
Director of Strategic Communications & Marketing

10
5
5

University Health Center

 

 

Ellen Ambron
Roni Bernard
Dylan Blanks
Tamara Crafts
Caren Golian
Sheila Mahoney
Joana Muyot

Office Specialist 2
Medical Transcriptionist
Registered Nurse 2
Registered Nurse 1
Mental Health Professional
Registered Nurse 2
Medical Records/Area Coordinator

5
5
10
10
5
10
10

University Housing

 

 

William Alvarez
Miguel Armendariz-Velazquez
Dan Ball
Jeanne Bazzani
Scott Burns
Donald Burton
John Cabaniss
Debbie Castaneda
Catrina Chase
Carmen Colmenares
Christine Dixon
Rick Dobson
Nedzer Erilus
Michael Farrar
Jerry Fithian
Michelle Formatin
Margaret Frojen
Kim Gerold
Allen Gidley
Grace Godfrey
Michael Hardej
Joshua Harris
Michelle Hassler
John Heilbronner
Janet Hensley
Nick Holland
Sally Johnson
Sashan Johnson
Deana Jordan
Mia Kang
Farba Keita
Tony LaChapelle
Stephen Levy
JoAnn Malone
Rosalie ManWarren
Carlene Maxwell
Rene McManis
Farrah Meade
Judd Mentzer
Colin Miller
Kara Moaratty
Jeremy Napier
Maiku Norugangu Norgang
David Opp-Beckman
Shiela Peterson
Patricia Pleitez
Veronica Quevedo
Estela Ramirez
Karla Reisner
Stella Rhodes
Joy Riffle
Yoly Rios
Donald Roblyer
Eileen Rodriguez
Jennifer Rohrich
Johnny Saldana
Shawn Savage
Shawna Schultz
Charles Shorts
Silvina Sousa-Ransford
Aaron Staniak
Michele Taylor
Edward Valdenegro
Blanca Varo-Cornejo
Katia Varo-Cornejo
Ann Vokacek
James Walker
Li Yan Wang
Chase Ward
Frederick Widmaier
Donna Winitzky
Palmira Wong
Jeffrey Workman
Francis Xia
Grace Ye
Angelica Yellowhorse

Custodial Worker
Food Service Worker 2
Food Service Worker 2
Facilities Services Coordinator
Trades Maintenance Worker
Cook
Laborer 2
Food Service Worker 2
Cashier 1
Food Service Worker 2
Food Service Worker 2
Plumber
Community Director
Cook 1
Custodian
Property Specialist 2
Custodian
Food Service Worker 2
Senior Associate Director of Housing
Catering Sales Manager
Assistant Director of Residence Life
Food Service Manager
Cashier 1
Custodian
Custodian
Cook 1
Custodian
Food Service Worker 3
Accounting Technician
Cook 2
Custodian
Custodian
Food Service Worker 2
Food Service Worker 3
Food Service Worker 2
Food Service Worker 2
Food Service Coordinator
Facilities Manager
Facilities Manager
Public Information Representative 2
Cook 1
Refrigeration Mechanic
Cook 1
Facilities Capital Project Manager
Custodian
Food Service Worker 2
Food Service Worker 2
Custodian
Custodian
Food Service Worker 2 - Intermittent
Food Service Worker 2
Cashier 1
Warehouse Worker
Custodian
Custodian
Custodian
Sous Chef
Food Service Worker 2
Cook 2
Associate Director of Residence Life
Food Service Worker 2
Baker
Food Service Worker 2
Food Service Worker 2
Food Service Worker 2
Food Service Worker 2
Cook 1
Cashier 1
Cook 1
Custodial Worker
Assistant Director for Human Resources
Food Service Worker 3
Food Service Worker 2
Food Service Worker 2
Food Service Worker 2 - Intermittent
Cook

25
5
10
20
30
25
10
5
5
10
10
15
5
5
5
25
10
5
30
5
5
10
5
5
5
5
10
20
30
10
5
5
5
10
10
5
10
5
5
10
5
5
5
5
15
5
5
15
5
5
5
5
15
5
10
5
5
5
5
5
5
10
5
5
5
5
5
10
5
40
40
5
5
5
5
15


Undergraduate Studies

Title

Years of Service

Liesl Johnson

Business Manager

5

Academic Advising

 

 

Stephanie Dresie
Erin Driscoll
Melina Pastos

Office Manager
Office Specialist 2
Academic Adviser

10
5
5

Accessible Education Center

 

 

Jeff Larson

Assistant Director

5

Teaching & Learning Center

 

 

Tyler Baird
Kim Lilley
Jeff Ransford

PathwayOregon Program Assistant
Office Manager/Tutorial Supervisor
PathwayOregon Adviser

5
30
5


University Advancement

Title

Years of Service

Jonathan Beckhart
Shawn Kahl
Shelley Lowery
Josh McCoy
Megan Miller
Kim Murray
Teresa Pinkham
Ann Reeder
Matt Roberts
Cherokee Staples
Jesse Visser

Associate Director Business Development
Associate Director, Facilities & Buildings Operations
Records Technician
Campaign Director
Stewardship Assistant
Assistant Athletic Director, Development
Director, Facilities & Office Operations
Director Ldrshp PrincplGift Steward
Senior Director Community Relations
Assistant Director, Finacial Services
Senior Director Gift Planning

5
10
30
5
5
15
5
25
20
5
10


University Communications

Title

Years of Service

Zack Barnett
Matt Cooper
Shelly Cooper
George Evano
Mandi Garcia
David Goodman
Kirstin Hierholzer
Jason Huebsch
Nancy Novitski
Scott Skelton
Lewis Taylor

Senior Director Marketing Communications
Assistant Director of Communications
Administrative Program Specialist
Director Alumni and Development Communications
Exhibit & Imaging Specialist
Publications Designer
Director User Experience
Associate Director, Web Services
Strategic Communications Specialist
Associate Editorial Director
Director of Communications

10
5
20
25
15
25
15
10
5
15
5


UO Libraries

Title

Years of Service

Hervey Allen
Christine Carmichael
Elena Chertok
Helen Chu
Catherine Flynn-Purvis
Diane Haas
Lydia Harlan
Paul Harvey
Andrew Kirkpatrick
Andy Kurzhal
Amy Lake
Susan Merrell
Austin Munsell
Kate Smith
Don Swain
Tiffany Thornton
Chris Tweeter

Assistant Director, NSRC
Serials Cataloger & Rare Specialist
Serials Specialist
Associate Dean of Libraries & Chief Academic Technology Officer
Institutional Repository Program Manager
Metadata Services Technician
Receiving Specialist
Cataloger & Metadata Technician
Digital Media Developer
Systems Administrator
Facilities and Business Services Manager
Grants/Contracts Technician
Archivist
Billing Coordinator
Search and Video Clerk
Government Documents Cataloger and Metadata Management Technician
Acquisitions Technician

25
30
20
10
25
15
5
25
20
10
5
5
5
5
25
10
10
 


UO Portland

Title

Years of Service

Barbara McDonald
Amanda Smith

Receptionist
Director of Finance and Operations

20
5